24/7 Telefoniczne Centrum Wsparcia Technicznego

Otocz ochroną swoją maszynę korzystając z Telefonicznego WsparciaTechnicznego Manroland czynnego siedem dni w tygodniu przez całą dobę

Telefoniczne Centrum Wsparcia Technicznego jest dostępne siedem dni w tygodniu przez całą dobę. Dzięki portalowi serwisowemu TelePresence stworzonemu przez Manroland, skutecznej komunikacji elektronicznej oraz najnowocześniejszym metodom analitycznym i narzędziom diagnostycznym, usterki występujące w Twojej maszynie mogą zostać wykryte zdalnie i w wielu przypadkach natychmiast usunięte.

Dostępne 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Centra serwisowe Manroland sa zlokalizowane w różnych strefach czasowych, więc bez względu na to gdzie się znajdujesz, Twoje zlecenie usługi zostanie przekierowane do dyżurującego zespołu ograniczając koszty do minimum. Wszyscy technicy Manroland są szkoleni centralnie i stosują te same narzędzia do zdalnej diagnostyki usterek.

RemoteCheck-up. Połączenie obu rozwiązań TelePresence i Telefonicznego Wsparcia Technicznego zapewnia jeszcze większą ochronę oferując 4 zdalne przeglądy (RemoteCheck-up) w ciągu roku. Raz na kwartał, klienci otrzymują ocenę stanu maszyny, co pomaga określić na wczesnym etapie, które komponenty maszyny wykazują błędy i powinny zostać wymienione zanim nastąpi awaria.